Seks yaparken Covid 19’dan Korunma

Bu hastalık ilk Çin’in Wuhan kentinden rapor edildiğinde 2019’un Aralık ayıydı. 4 ay gibi kısa bir sürede Endemik bir salgından Pandemik bir salgına evrildi ve tüm dünyayı sarmaya başladı. SARS ailesine yakın olan bu yeni Korona Virüs’e Covid 19 Adı verildi. Bu hastalık yaşlıları ve kronik rahatsızlık olanları daha ağır etkileyip ölmelerine sebebiyet veriyor. Fakat bu virüsün en ölümcül tarafı çok hızlı bir şekilde bulaşıyor olması. Benim yaşım genç bana bir şey olmaz diyenler virüsün bulaşmasında başrol oynayan adeta gönüllü asalak haline geldiler. O yüzden bizler Escort bayan kulübü olarak #EvdeKal etiketini destekliyoruz ve tavsiye ediyoruz. Fakat bu paylaşacağımız bilgiler riskin az yada hiç olmadığı yerler için geçerlidir. Sorumluluk tamamen size aittir.

Peki ya nasıl bulaşır?

Bu virüs diğerlerine nazaran daha dayanıklı ve ağır bir yapıya sahip. İyi tarafı hava da fazla süre asılı kalacak kadar bir ağırlığa sahip değil. Yani bünyeden çıkış hızı uzağa attığı kadar atar ve bir yere yapışır ve orada kurbanını bekler. Tabi bu virüsün de diğer organizmalar gibi yapıştığı maddenin yapısına göre de yaşama süresi yani aktif kalma süresi değişkenlik gösterir. Bu süre en fazla 4 gündür. En çok dikkat etmeniz gereken şeyler asla ayakkabıyla eve girilmemeli ve el ile ayakkabı çıkartılmamalı.Bu virüsün en yaygın bulaşma yolu ise elin ağız bölgesine, yüze ve buruna gitmesinden dolayı oluyor.

Ne tür önlemler alınmalı?

Diğer türlü önlemler için Dünya Sağlık Örgütünün web sitesini ziyaret edin. Biz sizlere seans sırasında ne tür önlemler alabilirsiniz bundan bahsedeceğiz. Öncelikle ağzınızı kapatacak tek kullanımlı maskeler oldukça önemli. Eldiven takmanız tabi bu hususta vazgeçilmez olmalıdır. Tabi ek önlemlerde almalısınız. Sadece bank pozisyonu dediğimiz, halk arasında domalmak diye tabi edilen pozisyonla seans yapılmalı ve birbirinize dokunmamalısınız. Seans sonrasında hızlıca duş almayı mutlaka unutmayın.

Belirtileri Nedir?

Soğuk algınlığına benzdiği söylensede aslında soğuk algınlığıyla alakası olmasan ve bilim tarihinde ilk defa görünen belirtilere sahip bir hastalıktır. Az miktardaki hasta olanlarda Boğaz Ağrısı, ishal gibi belirtilerle başlar ve Kuru öksürük ve ateşle başlar. Çok hızlı miktarda çoğalma potansiyeline sahip bu virüs hızlıca vücuda yayılır ve hastalık ilerlemeye başlar. Boğulma hissi hissedilir ve solunum desteği gerekli olabilir. Eğer bu belirtilere benzer bir belirtiye sahipsiniz, maske takıp sağlık kuruluşuna başvurun.

2 Şubat 2024 06:42

44 total views, 0 today